Jdi na obsah Jdi na menu
 


Uvod do impresionismu

25. 11. 2006

                 "Kus světa viděný silným temperamentem"              

                                                                                Émile Zola

Impresionismus jako umělecký směr vznikl na konci 19. stol. ve Francii. Uplatnil se v malířství, sochařství, literatuře a hudbě.

Impresionisté se snaží zachytit svět jako momentku. Tvoří jediný okamžik, jeho kouzlo. Snaží se zachytit momentální barvu vzduchu a světlo. Mnozí impresionisté nepovažují černý a bílý odstín za barvy. Malíři tvoří v plenéru (tzn. venku). Používají barevné skvrny, které se v divákově sítnici spojují v obraz. Barvy nemíchají na paletě, ale kladou čisté barvy rovnou na plátno. Jako náměty si vybírají krajinu (Sisley), město (Pissarro), moderní techniku (Monet), slavnosti a pikniky (Renoir).

Impresionismus vznikl v létě 1869 v La Grenouillere, což jsou lázně na Seině. Zde se Monet s Renoirem snažili zachytit barevnými skvrnami světlo odlesků a pohyb vody. Šlo o jedny z prvních pokusů o malbu v plenéru.

60. léta 19. století- v Paříži v Gleyerově ateliéru na L'école des Beaux-Arts se setkávají Claude Monet, Auguste Renoir, Alfréd Sisley. Na Accadémie Suisse Camille Pissarro a Paul Cézanne a další výtvarnou skupinou byli Éduard Manet, Berthe Morisotová a Edgar Degas. Tyto tři skupiny spojil Claude Monet.

1863- Salon odmítá impresionistická díla

jaro 1874- první výstava impresionistů ( bylo jich osm), Boulevard des Capucines č.35. Konala se pod názvem "Société anonyme des artistes peintres, sculpteurs, graveurs etc." Jádrem skupiny byli: Monet, Renoir, Sisley, Pissarro, Degas, Morisotová, přátelé Degasovi (Lepic, Lavert, Rouart) a Pissarrovi ( Cézanne, Béliard a Guillaumin) Nakonec jich vystavovalo 29. Manet nevystavuje, protože jen Salon je pro něho tím pravým bitevním polem.

  • 1876- Druhá výstava impresionistů, účastní se jí 20 umělců
  • 1877- Třetí výstava impresionistů, 18 umělců
  • 1879- Čtvrtá výstava impresionistů, bez Renoira, Sisleyho, Cézanna a Morisotové, negativní kritika
  • 1880-Pátá výstava impresionistů, bez Moneta
  • 1881- Šestá výstava impresionistů, bez Moneta, Renoira, Sisleyho, Cézanna. Dominuje Degas s přáteli
  • 1882- Sedmá výstava impresionistů, bez Degase
  • 1886- Osmá výstava impresionistů, bez Moneta, Sisleyho, Morisotové. Dominuje tu opět Degas s přáteli, Gaugain, Odilon Redon a neoimpresionisté.
  • 1886- skupina se rozešla a každý šel vlastní cestou. Nejvěrnějšími impresionisty byli Monet, Sisley, Morisotová a Pissarro.

 

Náhledy fotografií ze složky Předchůdci imprese

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář